22 Aylık Bebek Gelişimi

22 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin; rutinlerine son derece bağlı, her şeyi yönetmek isteyen, taklit yoluyla günlük hayatı öğrenmeye çalışan, çokça sabırsız bazen huysuz ve öfkeli küçük bir insan. 2 yaşına yaklaşıyor ve bağımsızlık duygusu ön plana çıkıyor. 22 aylık bebek ile ilgili her şey için okumaya devam et!

22 Aylık Bebeğin Boyu Ve Kilosu

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) standartlarına göre belirlenen boy ve kilo aralıklarını aşağıda bulabilirsin.

22 aylık bebek kaç cm olmalı?

 • Bebeğin kız ise boyu; 78.7 cm ve 90.5 cm arasında,
 • Bebeğin erkek ise 80.5 cm ve 91.6 cm arasında olmalı.

22 aylık bebek kaç kilo olmalı?

 • Bebeğin kız ise kilosu 8.8 kg ve 14.1 kg arasında,
 • Bebeğin erkek ise 9.5 kg ve 14.5 kg arasında olmalı.

22. Ayın Sonunda Bebeğin Neler Yapabilir?

22 aylık bebek gelişimi

 • Merdiven çıkabilir.
 • 4-6 küpten kule yapabilir.
 • Ellerini yıkayıp kurulayabilir.
 • Zıplayabilir.

22 aylık bebek dil gelişimi

 • 6 kelime kullanabilir.
 • Elinle göstermene gerek olmadan, iki aşamalı bir yönergeyi yerine getirebilir.
 • 4 resmi işaret ederek tanımlayabilir.

Not: Bazı bebekler bu gelişim aşamalarından birkaçına erişemeyebilir. Konu ile ilgili endişen varsa mutlaka doktoruna danışmalısın. Ayrıca prematüre bebekler bu aşamalara aynı doğum yaşındaki bebeklere göre daha geç ulaşırlar. Bunun nedeni ise normal miadında doğma durumunda o haftaya denk gelen sürede o aşamalara ulaşmalarıdır.

22 Aylık Bebeğin Gelişimi

 • Bebeğin her şeyin kendi etrafında döndüğünü düşünüyor. Her şey onun istediği gibi, onun tercihleri doğrultusunda ve onun istediği zamanda olmalı. Şu anda o, her şeyi yöneten bir yönetici. Alışverişe gittiğinde sırada beklemek, salıncaktaki çocuğun inmesini beklemek söz konusu bile değil onun için. Bu benmerkezci tutumu ileride de bencil olacağını göstermiyor şüphesiz. Bebeğin sadece sabırsız ve sabırsızlık da yaşının bir özelliği.
 • Rutinlerin çocuğun hayatında önemli bir yer teşkil ettiğini yazılarımızda çok kez vurguladık. Rutinler çocuğun güvende hissetmesini sağlar ve çocuk gelişimi açısından da günlük düzenin rutinlere göre oluşturulması önerilir. Çoğu çocuk giysilerinde, yediklerinde içtiklerinde tam bir belirlilik bekler. Bu belirlilik halinden ufak sapmalar dahi büyük tartışmalar başlatabilir. Çünkü bebeğin henüz çok küçük bir çocuk ve sana bağımlı. Zaten kontrol edebildikleri sınırlı. Hayatındaki bazı küçük şeyleri kontrol edebiliyor olmak da kendisine saygı duyulması açısından önemli. Bu rutinler seni zorluyor olabilir. Çünkü bebeğin yeni oto koltuğuna, yeni bir halıya, senin gözlük takmana tepki verebilir. Tüm bunların normal olduğunu bilmelisin.
 • Bebeğin aynı kitabı defalarca ama defalarca mı okutuyor? Bu da çok normal. Aynı rutinler gibi kitaptaki karakterleri, resimleri tanıyor olmak, bir sonraki sayfada hangi resmi göreceğini bilmek güven duymasını sağlıyor. Ayrıca ilk okuduğunda bir cümleyi anlamıyor olsa bile ikinci üçüncü okumanda cümleleri daha iyi anlar. Yani sana bıkkınlık veren bu tekrarlar bebeğin için mutluluk kaynağıdır. Bebeğin aynı sebeple bir müziği defalarca ve defalarca dinleyebilir. Bu konudaki kısıtlamaların ters etki yaratır. Bebeğin daha büyük bir istekle o kitabı okumanı ya da o müziği açmanı isteyebilir. Bir süre sonra zaten kendisi başka bir kitabı ya da müziği tercih etmeye başlayacak.
 • Bebeğin artık yeni şeyler dener. Başaramadığında ise çok öfkelenebilir. Kafaya koyduğu planı gerçekleştirmek ister. Bunu gerçekleştiremeyen 22 aylık bebek huysuzluk yapabilir. Ona biraz zaman verip yardım teklif etmen işe yarayabilir.

Hatırlatma: Çocuğunun ikinci yaş günü yaklaşıyor!

Eğer çocuğun küçükse, mutlu ve iyi hatırlanacak bir doğum günü geçirmek için önceden planlama yapmanı öneririz. Planlama için aşağıda verdiğimiz listeyi kullanabilirsin.
Davetli listesi: En iyisi çok kalabalık olmayan bir partidir. Aile büyükleri, en yakın arkadaşlarınız ve en yakın çevrenizden birkaç çocuk, davetli listesinin bu kadar olmasında fayda var.
Zamanlama: Parti nasıl olursa olsun öncelikle çocuğunun iyi uyumuş olması ve aç olmaması gerekir. Eğer çocuğun öğlen uyuyorsa, partiyi öğlen uykusu ve yemeğinden sonra akşam yemeğinden önce yapman, eğer öğlen uyumuyorsa öğlen yemeğinden hemen sonra olmasını tercih edebilirsin. Bu arada doğum günü partisinin yaklaşık 1-1.5 saat olması yeterlidir.
Yer: Doğum günü yeri konusunda genellikle üçü seçenek düşünülür. Biri evde parti yapmak, ikincisi çocuk parti mekanlarından profesyonel destek almak, son olarak da eğer bebeğin oyun grubuna devam ediyorsa oyun grubu mekanında küçük bir kutlama düzenlemektir.

 • Evde parti yapmak çocuğunun tanıdığı bir ortamda daha rahat olmasını sağlar. Ancak tüm hazırlıkları sen yaparsın. Evi parti ortamı için uygun hale getirmek çok kolay olmayabilir. Eğer partiye katılacak küçük çocuklar varsa güvenliklerini sağlamak, zarar görebilecek eşyaları ortadan kaldırmak, evi temizletmek, ikram hazırlamak yapılacak en önemli işlerdendir. Bu noktada parti süslemelerini Organizasyon ve Süsleme firmalarından, doğum günü pastasını ve bazı ikramları ise Çocuk Doğum Günü Butik Pasta firmalarından temin edebilirsin. Böylelikle iş yükünün bir kısmı azalmış olur.
 • Doğum günü partisini bir parti mekanında yapmak hem rahatlatıcıdır hem de zamandan kazandırır. İkram, süsleme, pasta ve hatta doğum gününe katılanlara hatıra hediyeler gibi tüm organizasyon işleri parti mekanı sorumluluğundadır.

Destek ekibi: Gerek organizasyon öncesinde gerekse sırasında mutlaka ama mutlaka desteğe ihtiyacın var, biliyorsun değil mi? Akrabalarından, yakın arkadaşlarından yardım alabilirsin.
Partinin teması: Bebeğinin sevdiği bir kahraman, çizgi film karakteri varsa doğum gününü bu tema üzerine kurabilirsin.
Bebeğinin ilk doğum günleri çok özel günlerdir. İleride hatırlamak için fotoğraflarınıza sık sık bakacaksın! Bu fotoğrafların profesyonel bir göz tarafından çekilmesini tercih edebilirsin. Bu sebeple Fotoğrafçılarla da temasa geçmeni öneririz.

22 Aylık Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yapılır?

Bebeğine bazı şeyleri sıra ile yapması gerektiğini öğretmen çok zor değil. Aslında 22 aylık bebek oyun grubuna ya da anaokuluna gidiyorsa sıra almayı öğrenmeye başlamış bile olabilir. Aşağıdaki önerilerimiz ise sıra kavramını öğrenmesini sağlayabilir.

 • Oyun oynarken bir sen sıra al, bir o alsın. Mesela ona kitap okuyorsun. Kitabın ilk sayfasını sen çevir, sonra “şimdi sıra sende, sayfayı çevirebilirsin” de. Böyle böyle kitap sonlanana kadar sırayla sayfa çevirin.
 • Sıra beklemeyi ve sonra sıra almayı bir eğlence olarak sun. Bebeğin sırası gelsin diye eğlenerek beklesin. Aç, huzursuz ve uykusuz olmasın. Bu gibi durumlar sıra beklemesini zorlaştırır.
 • Sıra için bir kronometre ya da saat kullan. Bu ebeveyne itirazı azaltmak için iyi bir yol olabilir.
 • Sıra beklemeyi, almayı öğretirken sabırlı ol. Bebeğin yaklaşık 3 yaşına gelene kadar sıra bekleyemeyebilir.

Merak, çocukluktaki en temel duygulardan biri! Bebeğin bu yüzden evin altını üstüne getiriyor. Eline ne geçerse kurcalıyor. Buna elektrikli aletler de dahil olabilir. Bu da bebeğinin güvenliğini tehlikeye sokabilir.

 • Güvenlik kurallarını hayatınızın rutin bir bölümü haline getirin. Tüm güvenlik tedbirlerini alarak, bebeğine evdeki nerelere dokunmaması, nerelere çıkmaması gerektiğini öğret.
 • Bunun yanında uzaktan kumandanın düğmelerine basmasına, odadan çıkarken ışıkları kapatmasına izin ver.
 • Bu dönem tak çıkar oyuncakları sevdiği bir dönem olduğundan ona parçalara ayırp birleştirebileceği oyuncaklar al ama bu oyuncaklar yaşına uygun olsun.

Taklit oyunlar bebeğinin şimdi şimdi başlayıp uzun süre oynayabileceği oyunlardan! Mesela bir telefonu kulağına götürüp tıpkı senin yaptığın gibi konuşmak ya da oyuncak çay fincanlarına çay dolduruyormuş gibi yapmak hatta içine şeker eklemek gibi oyunlar günlük hayatı taklit etme oyunlarıdır. Bu tip oyunlar evdeki büyükleri, parktaki çocukları taklit etme dayalıdır. Çok da önemlidir.
Öğrenmenin de temelinde taklit becerilerinin önemli bir yeri bulunur. Bu yüzden taklit becerilerini geliştirebileceği meslek setleri alman çok işe yarar. 22 aylık bebek oyuncakları olarak ona oyuncak doktor muayene kiti, itfaiyeci kostümü, yeri temizleme seti, çamaşır seti gibi ev temizliği oyuncakları alarak birlikte bu oyuncaklarla oyun oynayabilirsiniz.

22 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bebeğinin favori yiyecekleri ya da ağzına sürmek istemedikleri olabilir. Beslenme ile ilgili farklı huylar da edinmiş olabilir. Mesela, yeşil renkli sebzeleri, bir başka yiyeceğe değen yiyeceğini bile yemek istemeyebilir. Böyle durumlarda bebeğinin kurallarına uymanı tavsiye ederiz. Bir süre sonra bu huyları azalacak.
Bebeğinin bu huyları yemek saatlerinin zorlu geçmesine neden oluyorsa önerilerimizi, 18-24 Aylık Bebek Beslenmesi bölümümüzde görebilirsin. Bu bölümde ayrıca, bu aylardaki öğün sayısı, öğünlerde hangi besin öğelerinin olması gerekliliği gibi 22 aylık bebek beslenmesi hakkındaki her şeyi öğrenebilirsin.

22 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

Bebeğin yavaş yavaş 13-14 saatlik uykudan 12-13 saate geçiş yapabilir. Yani 22 aylık bebek kaç saat uyumalı? sorusunun cevabı yaklaşık 12-14 saat arasındadır.
Bebeğin günde tek gündüz uykusu da uyuyabilir, hiç uyumuyor da olabilir. İkisi de mümkündür. Ya da henüz gündüz uykusunu tam bırakmamıştır ama bırakmak üzeredir. Bu durumda da bazı günler gündüz uykusuna yatmaz. Genel olarak 22 aylık bebek uyku saatleri şu şekilde olabilir:

Bebeğin gündüz uykusu uyuyorsa;
Gece uykusu: 20.00-07.30 (11.5 saat)
Gündüz uykusu: 13.00-14.30 (1.5 saat)
Bebeğin gündüz uykusu uyumuyorsa;
Gece uykusu: 19.30-08.00 (12.5 saat)

Mutlaka Bilmen Gerekenler

Bebeğinin sabırsız olması seni muhtemelen en çok alışveriş sırasında zorlar. Sıra beklemek istememesinin dışında alışveriş alanında koşturması, raflardan bir şeyler almaya çalışması, bazı ürünleri düşürmesi, iki saniye arkanı dönsen gözden kaybolması da alışverişin olası diğer zorluklarıdır. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için de aşağıdaki önerilerimiz işine yarayabilir.

 • Alacaklarının mutlaka bebeğine uygun olması gerekmiyorsa, alışverişe mümkünse bebeğin olmadan git. Evde bir yardımcın yoksa aile büyüklerinden rica edebilirsin. Ancak en güzeli bebeği olan başka bir arkadaşından yardım istemen. Arkadaşın da ihtiyacı olduğunda aynı yardımı senden isteyebilir. Böylelikle dönüşümlü olarak alışveriş ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
 • Eğer bebeğini bırakabileceğin kimse yoksa ya da ayakkabı gibi bebeğine uyması gerekli olan bir ürün alışverişi yapacaksan bebeğinin iyi dinlenmiş olmasına, aç ve uykusuz olmamasına dikkat et.
 • Eğer yanında götürebileceğin bir arkadaşın ya da akraban varsa alışveriş daha kolaylaşır.
 • Alışverişe muhakkak liste ile çık. Böylelikle zamanı daha etkili kullanabilirsin. Sadece ihtiyaçlarına yönelir kısa zamanda alışverişi sonlandırabilirsin.
 • Bebeğini, alışverişini planladığın şekilde yapabilmen için, öncesinde yönlendirebilirsin. “Birazdan alışveriş için dışarı çıkacağız. Sen de market arabasına binip bana eşlik edebilirsin. Alacaklarımızı bulmam konusunda yardımcı olabilirsin” gibi.
 • Bebeğini mümkünse bebeklere uygun alışveriş arabasına bindir. Böylelikle koşmasının önüne geçebilirsin.
 • Alışverişin sadece birkaç maddeden ibaret olacaksa hipermarkete gitmene gerek yok! Bunun için en yakında herhangi bir market de yeterli olabilir.
 • Bebeğine bazı görevler vererek alışveriş sırasında sıkılmasını engelleyebilirsin. Mesela bebeğin küçük alışveriş arabasını itebilir, poşetteki maydanozu taşıyabilir.
 • Bebeğinin motor becerilerinin artması tuvalet eğitimine başlamak için sana fikir vermeye başlayabilir. Ancak bebeğinin buna hazır olup olmadığını gösteren işaretlere dikkat etmen önemli. Çünkü tuvalet eğitimi için erken davranmanın da geç kalmanın da bazı dezavantajları var. Tuvalet eğitimi tıpkı emekleme, yürüme, konuşma gibi gelişimsel bir görev olup çocuktan çocuğa zamanlaması değişir.

Peki, 22 aylık bebek tuvalet alışkanlığı kazanabilir mi?

 • Bebeklerin idrar kesesi 20. ayın öncesinde çok sık boşalır. Kontrol etmek zor olur.
 • Bebeğin günde en az 1-2 saat kuru kalıyorsa, sabahleyin kuru uyanıyorsa,
 • Bebeğinin dışkılaması tahmin edilebilir zamanlarda oluyorsa (her sabah uyandıktan sonra mesela),
 • Kaka ya da çişe karşı dikkat artışı varsa, yani kakası geldiğinde belirli bir köşeye gidip yapıyorsa, yüzündeki ifadeden size aslında tuvaletinin geldiğini belirtiyorsa,
 • Temiz ve kuru kalmaya, derli toplu olmaya ilgisi varsa,
 • İhtiyaçlarını dile getirebiliyorsa ve basit yönergeleri anlayabiliyorsa,
 • Bezini çıkarmak istiyorsa,
 • Bazı basit giyinme işlemlerini yapabiliyorsa, pantolonunu aşağı indirebiliyorsa, eteğini yukarı kaldırabiliyorsa, iç çamaşırını indirip tekrar çekebiliyorsa,
 • Başkalarının tuvalet alışkanlıkları konusunda meraklı ise, oyuncak bebeklerine kaka yaptırıyorsa muhtemelen tuvalet eğitimine başlayabilirsin.

Ancak, değişikliklerin olacağı bir aydaysanız bunu ötelemekte fayda var. Mesela, seyahate çıkmayı düşünüyorsanız, çok yakında yeni bir bebeğiniz olacaksa, bebeğinin bakıcısı değişecekse vb.

22 Aylık Bebeğin Aşı Takvimi

Bebeğinin gecikmiş bir aşısı yoksa 2 yaşa kadar bir aşı bulunmuyor.
Bebeğinin aşı takvimi ile ilgili ayrıntılı bilgi için, Ay Ay Bebek Aşı Takvimi: Bebeğinin Olması Gereken Aşılar Nelerdir? adlı yazımıza bakabilirsin.

Oyunuzu bırakın

Daha

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Giriş Yap

  Parolanızı mı unuttunuz?

  Parolanızı mı unuttunuz?

  Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

  Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

  Giriş Yap

  Gizlilik Politikası

  Koleksiyona ekle

  Koleksiyon Yok

  Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.