Swap ne demek, swap izi nedir? Swap izi nasıl oluşur?

Swap ne demek, swap izi nedir? Swap izi nasıl oluşur? Adlı makalemizde swap hakkında ki her şeyi açıklıyoruz.

Swap ne demek, swap izi nedir? Swap izi nasıl oluşur? Geçtiğimiz günlerde Müge Anlı’nın programında katil zanlısını bulmak için kullanılan bir yöntem olarak adı geçen swap izi herkes tarafından merak edilmeye başlandı. Barut izi, kan izi gibi delilleri ortaya çıkarmada etkili olan swap izi, suç olaylarında şüphelilerden alınan örneklerle gerçekleri ortaya çıkarmada etkili bir yöntem olarak kullanılıyor. Peki swap izi nedir, ne işe yarar, nasıl alınır? Swap testi nasıl olur? İşte detaylar…

Gazeteci ve sunucu Müge Anlı’nın programında swap izinin geçmesiyle birlikte, swap’in ne olduğu izleyenler tarafından merak uyandırdı. Bir suça karışmış olan şüphelilerden alınan örneklerle gerçeğin açığa çıkmasında etkili olan swap izi nedir, nasıl alınır? Swap testi nasıl alınır, ne işe yarar? İşte swap izi ile ilgili tüm merak edilenler…

Swap izi nedir, nasıl alınır?

Kriminoloji alanında da kullanılan swap, İngilizce değiş tokuş ya da değiştirmek anlamına gelir. Swap, suç olaylarında şüphelilerden pamuklu çubuk, yapışkan bantlar ve çeşitli numune alma araçları ile alınır. Yapılan bu işleme ise Swap izi denir. Ve genel olarak kan izi, barut izi ve çeşitli izleri içerisinde barındırır.

Swap testi nasıl olur?

Swap izi genel olarak doku, tükürük, barut, kan ve çeşitli biçimde DNA örneklerinden alınan izlerdir. İz almak ise bu kanıtların toplanması için kullanılan yöntemlere denir. Barut izi, kan izi ve diğer izlerin tamamına swap izi denir. Bir olayla ilgili o yerde olunup olunmadığını kanıtlamak amacıyla swap raporu hazırlanır.

Swap izi ne işe yarar?

Ateşli silah kullanımı sırasında silahtan çıkan barut ve çeşitli kimyasal maddeler silahı ateşleyenin üzerinde izler bırakır. Bu izler görülemeyecek kadar küçüktür ve özel olarak alınarak incelenmesi gerekir. Ayrıca ateşli silah herhangi bir canlıya ateş edilmişse kan ve DNA örnekleri de bulunabilir. Kriminoloji bilim dalında kullanılan swap izi, suçluların yakalanmasına yardımcı olurken mahkemelerde birincil delil olarak kullanılabilir.

Neden olur?

Swap izi neden olur? Barut disk, plaka, granül, çubuk, küresel, yassılaşmış küresel şekilde olabilir. Özellikle küresel yapıdaki barutlar atış sırasında metrelerce uzağa gidebilir, yakın mesafelerde giysinin yapısına da bağlı olarak birkaç kat giysiyi geçip cilt üzerinde kalabilir . Atış artıklarının, ateş eden elde kalmasını etkileyen faktörler şunlardır:

 • Silahın tipi, çapı
 • Kapsülün yapısı
 • Barutun yapısı
 • Atış sonrası faaliyetler
 • Kişinin hangi elini kullandığı
 • Ortamın fiziksel durumu ( sıcaklık, rüzgar, nem oranı)
 • Atışın çıplak elle yapılıp yapılmadığı

Oyunuzu bırakın

Daha

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Giriş Yap

  Parolanızı mı unuttunuz?

  Parolanızı mı unuttunuz?

  Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

  Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

  Giriş Yap

  Gizlilik Politikası

  Koleksiyona ekle

  Koleksiyon Yok

  Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.